Кошик
2266 відгуків
____Інтернет-магазин____ www.audiovideomag.com.ua
+380939649420
+380988277380

Види цоколів електроламп

Види цоколів електроламп

Номенклатура цоколів

Цоколь – конструктивний елемент лампи, який необхідний для установки лампи в патроні. Він забезпечує зв'язок із зовнішнім електричним ланцюгом. Цоколь роблять з металу, рідше кераміки. Всередині нього розташовані елементи самої лампи (нитки розжарення, електроди), а зовні – контакти.

У кожному світильнику використовується певний тип патрона, в який можна встановити тільки таку лампу, яка має відповідний цоколь. Таким чином, при купівлі світильника слід звернути увагу на тип цоколя ламп, які використовуються в світильнику.

При виборі лампи для світильника слід враховувати не тільки тип цоколя, але і дозволену для світильника потужність лампи, напруга в мережі, що підходять під конкретний світильник габарити лампи, схему підключення світильника.

Існує безліч видів і підвидів цоколів. Дві основні групи: різьбові і штиркові. У побуті найпоширенішим є різьбовий (гвинтовий) цоколь.

Перша буква в позначенні цоколя вказує його тип:

 • E - різьбовий цоколь Едісона
 • G - штырьковой цоколь
 • R - цоколь з утопленими контактами
 • B - штифтової цоколь (байонет)
 • T - телефонний цоколь
 • K - кабельний цоколь
 • W - безцокольные лампи

Число, яке вказує розмір цоколя або відстань між контактами, наприклад, E14, E27, G5, G13;

Рядкові букви вказують число з'єднувальних контактів або пластин:

 • s - один контакт;
 • d - два контакту;
 • t - три контакту;
 • q - чотири контакту;
 • p - п'ять контактів;

Різьбовий цоколь Едісона "E"

Це найпоширеніший цоколь, винайдений ще самим Едісоном. Він має різьбову форму для швидкого з'єднання ламп, використовується в побутових світильниках і люстрах. Позначається як Exx, де xx - діаметр в міліметрах.

розміри цоколя E

За розміром цоколь Едсона підрозділяють на:

 • LES - микроцоколь;
 • MES - мініатюрний цоколь;
 • SES - міньйон (малий цоколь);
 • ES - середній цоколь;
 • GES - великий цоколь

Цоколь E14

Цоколь E14

E14 - один із широко поширених типів цоколя. Для мініатюрних і класичних ламп розжарювання з таким цоколем прижився термін «міньйон». Традиційні лампи розжарювання є найбільш широко застосовуваним джерелом світла. Їх відрізняє велика різноманітність видів: грушевидая, свечеобразная, краплеподібну, куляста, дзеркальна та ін.

Цоколь E27

Цоколь E27

E27 - самий відомий і популярний тип цоколя, винайдений ще Эдиссоном. Крім класичних ламп розжарювання, такий цоколь тепер мають і лампи іншого типу, в тому числі енергозберігаючі компактні люмінесцентні лампи, галогенні лампи розжарювання, газорозрядні та інші. Будьте уважні - компактні люмінесцентні лампи з цоколем E27 і E14 не підходять для роботи в схемах з диммерами і электроными вимикачами.

Штырьковой цоколь "G"

Цифри в позначенні при двох контактах вказують на відстань між ними, а при більшій кількості контактів - на діаметр кола, усередині якої розташовані контакти. Букви U X Y Z вказують на модифікацію конструкції. Такі цоколя не є взаємозамінними! Іноді цоколь розглядається як комбінація двох або більше аналогічних цоколів. У цьому випадку перед загальним позначенням вказується кількість комбінованих цоколів: 2G11, 2G10, 2G13

Цоколь G4

Цоколь G4

Цоколь G4 розроблений для мініатюрних галогенних ламп, які широко використовуються для декоративного світлового оформлення завдяки своєму яскравому точкового світла. В основному це низьковольтні лампи для напруги 12В або 24В. Переваги цих ламп проявляються, насамперед, у вбудованих стельових світильниках і гнучких системах освітлення. Термін служби таких ламп - понад 2000 годин. В даний час лампи з таким цоколем широко використовуються у світильниках з кришталевими стразами.

Цоколь G5

Цоколь G5

Цоколь G5 використовується в люмінесцентних трубчастих ламп з діаметром колби 16 мм. Ці лампи випромінюють світло дуже високої якості кольором від теплого білого до холодного денного. Люмінесцентні лампи відрізняються високою світловою віддачею і малим споживанням електроенергії.

Цоколь G13

Цоколь G13

Цоколь GU5.3

Цоколь GU5.3

Лампи з цоколем GU5.3 (MR16) використовуються в побуті для вбудованого освітлення.

Цоколь GU10

Цоколь GU10

У ламп з цоколем GU10 є потовщення на кінці контактів, для поворотного з'єднання з патроном.

Цоколь з утопленим контактом "R"

Цей вид цоколів використовується в невеликих і легких кварцових галогенних лампах, в освітлювальних приладах високої інтенсивності, що працюють від мереж змінного струму. Цифри в позначенні цоколя позначають загальну довжину лампи в мм.

Цоколь R7s

Цоколь R7s

Штифтової цоколь (байонет) "B"

Цей вид лампових цоколів з'явився в процесі еволюції конструкції Едісона. Він був розроблений для того, щоб прискорити процес заміни лампочок і зробити їх більш компактними. В його основі — пара симетрично розташованих круглих бічних штифтів, які вставляються у відповідні прорізи патрона. Потім цоколь фіксують, прокручуючи на чверть обороту. Цифра - зовнішній діаметр цоколя (B9s, B15d, B22d) в міліметрах. Різновидом такого цоколя є цоколь типу Bay (BA). Характерною особливістю є несиметричні бічні контакти, позиціонують лампу у тримачі (патроні) строго певним чином, що важливо для фокусування світлового потоку, наприклад, в автомобільних двухспиральных лампах "ближнього-дальнього" світла або суднових навігаційних вогнях.

В Англії, США та Канаді замість розміри в міліметрах часто використовуються абревіатури:

 • BC - Bayonet Cap (Байонетный цоколь) = B22d, або 2Ш22;
 • SBC - Small Bayonet Cap (Маленький Байонетный цоколь) = B15d, або 2Ш15;
 • MBC або MBB - Miniature Bayonet Cap / Base (Мініатюрний Байонетный цоколь) = Ba9s, або 1Ш9;

Цоколь BA15D

Цоколь BA15D

Софитный цоколь "S"

Цоколь "S" (Festoon або Torpedo Lamps / Гірлянда) - контакти розташовані з двох сторін як у скляного запобіжника. Цифра позначає зовнішній діаметр в міліметрах (S6, S7, S8,5). Лампи з таким цоколем часто використовуються для освітлення салону та номерного знака автомобілів

Цоколі SV7 і SV8.5

Цоколі SV7 і SV8.5

Лампи такого типу найчастіше застосовуються в автомобілях для освітлення номерних знаків і салонного освітлення.

Фокусуючий цоколь "P"

Цоколь "P" (Prefocus type Bases / цоколь сфокусованого типу) - спеціального виконання для навігаційних вогнів, прожекторів, кінопроекторів, ліхтариків та ін. Збірна лінза, що знаходиться в цоколі фокусує світловий потік в певну сторону. Цифри зазвичай позначають діаметр фокусуючого фланця або частини цоколя, на якій встановлюється горизонтально лампа.

Цоколь P20d

Цоколь P20d

Даний цоколь застосовується в лампах головного світла автомобіля.

Телефонний цоколь "T"

Ці цоколі підходять лампочок підсвічування, пультів, мнемосхем і т. д. Цифри означають виміряну за контактним пластинок зовнішню ширину в міліметрах. В даний час подібні лампи широко використовуються як індикаторні (сигнальні) лампи в різних щитах автоматики, мнемосхемах, пультах управління. Часто подібні лампи використовуються для підсвічування кнопок апаратури зв'язку. Широке застосування отримали подібні лампи менших габаритів, з цоколями Т4,5 Т4,6 Т5,5. Останнім часом все частіше замінюються лампи розжарювання напівпровідниковими лампами в тих же габаритах. Напівпровідникові лампи (світлодіоди) споживають значно менше енергії при більшої яскравості.


На сьогоднішній день існує так само ряд нестандартних цоколів, використовуваних у деяких проекційних лампах, цоколь з кабельним з'єднанням "До", а також спеціальні цоколі для ксенонових ламп, що позначаються літерою "Н" і цифрами відповідно до модифікацією.